His Excellency Mons. Fabio Fabene

Secretary of the Congregation for the Causes of the Saints

Print Mail Pdf

Fabio Fabene

His Excellency Monsignor Fabio Fabene (born 12 March 1959) has been the Under-Secretary of the General Secretariat of the Synod of Bishops since his appointment on 8 February 2014 by Pope Francis

Fabene studied at the minor seminary in the diocese of Montefiascone. He went on to complete his studies in theology at the Pontifical Regional Seminary in Viterbo and was ordained a priest for the diocese of Montefiascone on 26 May 1984. He was sent to Rome where he earned a doctorate in Canon law (JCD) from the Pontifical Lateran University.

He did pastoral work in the diocese and was later appointed chancellor, serving from 1984 until 1998. After this appointment, he taught canon law. Since 1 January 1998 he entered the service of the Roman Curia serving in the Congregation for Bishops where he went on to become head of office in 2010.

Since 1996 he worked as a judge in the marriage tribunal of Lazio for Diocese of Rome.

He was appointed Under-Secretary of the Synod of Bishops on 8 February 2014 and two months later elevated to the episcopate as Titular Bishop of Aquipendium. 

He was consecrated bishop on 30 May 2014 by Pope Francis, Giovanni Battista Cardinal Re and Lorenzo Cardinal Baldisseri.

***

On 18 January 2021, Pope Francis named a new Secretary of the Congregation for the Causes of the Saints.

Bishop Fabio Fabene, the titular bishop of Montefiascone, had served since 8 February 2014 as the Under-Secretary of the Synod of Bishops.